KWAS GLIKOLOWY
Przez wiele lat proponowano rożne techniki i rożne substancje w celu odmłodzenia oraz poprawienia wyglądu skóry twarzy i ciała; wypracowano różnorodne receptury aby leczyć defekty urody (zmarszczki, blizny potrądzikowe, plamy skórne, rozstępy, itp.). Jednak w ostatnich latach pojawiła się nowa substancja, która wywołała prawdziwą rewolucję w dermatologii i kosmetyce: kwas glikolowy, lub najogólniej rodzina kwasów do której należy, czyli alfahydroksykwasy (bardziej znane pod nazwą AHA). AHA są to związki chemiczne obecne w przyrodzie; znajdujemy je w owocach cytrusowych, jabłkach, mleku, winogronach, trzcinie cukrowej, itp. Z punktu widzenia ich struktury chemicznej, mają jednakową część centralną, natomiast rożną długość bocznych łańcuchów węglowych. Spośród AHA kwas glikolowy, zbudowany jedynie z dwóch atomów węgla, jest najbardziej interesujący punktu widzenia dermatologiczno-kosmetycznego, jako że ze względu na niski ciężar molekularny, jest najpraktyczniejszy w zastosowaniu.
MECHANIZM DZIAŁANIA KWASU GLIKOLOWEGO
Kwas glikolowy nie jest światłoczuły, ani toksyczny (uczestniczy w cyklu Krebsa i ulega spalaniu, podobnie jak cukier) i dlatego może być zastosowany bez problemu na wszystkie partie skóry, oddziaływując zarówno na naskórek, jak i na skórą właściwą. Alfahydroksykwasy, a więc i kwas glikolowy, uczestniczą w licznych procesach metabolizmu komórkowego, takich jak glikoliza, cykl Krebsa, dojrzewanie kolagenu poprzez zahamowanie kolagenazy, stymulacja glikozaminoglikanów, biosynteza seryny, itp. Ze względu na swoje liczne właściwości nie można ograniczać jego roli do czynnika złuszczającego; w sposób bardziej kompleksowy powinien być on traktowany jako aktywator mechanizmów regulujących energetyczny metabolizm komórkowy, zarówno na poziomie keratynocytu, jak i fibroblastu.
WSKAZÓWKI OGÓLNE
Kwas glikolowy jest szczególnie zalecany w przeciwdziałaniu procesom starzenia się skóry, jako że wpływa na redukcję małych zmarszczek powierzchniowych, poprawiając spoistość i zwartość skóry. Kwas glikolowy jest również czynnikiem determinującym lepsze nawilżenie oraz elastyczność skóry; doskonałe wyniki można takie uzyskać w leczeniu przebarwień skórnych, rozstępów, trądziku oraz blizn potrądzikowych. Przy zwalczaniu cellulitu kwas glikolowy znajdując swoje zastosowanie zarówno jako stymulator mikrocyrkulacji, jak i nośnik innych substancji aktywnych, stosowanych przy kuracji cellulitu. Znaczące wyniki osiągane są również w leczeniu zwiotczenia tkankowego: skóra odzyskuje napięcie i zwartość dzięki stymulacji produkcji nowego kolagenu i włókien elastycznych.
EFEKTY DZIAŁANIA NA NASKÓREK
Z badań histologicznych wynika, ze kwas glikolowy ma decydujący wpływ na zmniejszenie spoistości korneocitów na poziomie niższej warstwy rogowej jeszcze w fazie tworzenia. Przy spoistości międzykomórkowej, niezwykle ważną rolę odgrywa woda, ponieważ wzrost jej ilości wpływa na zmniejszenie siły wiązania. Kwas glikolowy podnosi poziom zawartości wody w warstwie rogowej, zwiększając w ten sposób odległość pomiędzy komórkami, a w konsekwencji zmniejsza siłę wiązań jonowych. W rezultacie następuje łatwiejsza eliminacja zewnętrznych komórek warstwy rogowej, przyspieszenie wymiany komórkowej w warstwie podstawowej naskórka oraz znaczne zwiększenie grubości pomiędzy warstwą podstawową i warstwą ziarnistą. Poza tym ułatwione zostaje przenikanie innych czynników aktywnych.
EFEKTY DZIAŁANIA NA SKÓRĘ WŁAŚCIWĄ,
W skórze właściwej kwas glikolowy powoduje zwiększenie grubości od 30% do 50% poprzez przyspieszenie syntezy kolagenu przez fibroblasty oraz stymulację syntezy glikozaminoglikanów. Kwas glikolowy ma również decydujący wpływ na ”restrukturyzację” włókien elastycznych warstwy siatkowatej, które stają się dłuższe i mniej fragmentaryczne.
WSKAZÓWKI DO ZASTOSOWANIA KWASU GLIKOLOWEGO
Najlepsze wyniki przy wykorzystaniu tej substancji można osiągnąć stosując zabiegi w gabinecie kosmetycznym w połączeniu z codziennym stosowaniem kosmetyków na bazie kwasu glikolowego. Polecana zasada generalna to stosowanie przed i w trakcie cyklu zabiegów kosmetyków na bazie kwasu glikolowego o niskim stężeniu tej substancji. Po zakończeniu cyklu zabiegów w gabinecie kosmetycznym, terapia domowa może być stopniowo zwiększana, zarówno jeżeli chodzi o stężenie kwasu, jak i o częstotliwość zastosowania kosmetyku. Zaplanowanie kuracji domowej jest bardzo istotne, ponieważ ma ona na celu poprawę efektów uzyskanych poprzez zabiegi w gabinecie kosmetycznym.
INFORMACJE
W przypadku kuracji skóry trądzikowej, mogą pojawić się powierzchniowe strupki, których nie należy dotykać; odpadną one w ciągu 3 - 4 dni bez żadnego problemu.
Jeżeli wcześniej nie używano kosmetyków na bazie kwasu glikolowego w początkowym okresie (dwóch tygodni) może wystąpić drastyczne wysuszenie skóry; jest to całkowicie normalne. Zastosowanie Kremu Nawilżającego pozwoli na zniwelowanie tych objawów, do momentu w którym kwas glikolowy kwas glikolowy poprawi nawilżenie skóry poprzez stymulację syntezy glikozaminoglikanów i wszystko wróci do normy.
U niektórych osób, które wcześniej nie używały kosmetyków na bazie kwasu glikolowego, mogą pojawić się w pierwszych 7 - 10 dniach stosowania niewielkie krostki, wypryski. Taka reakcja jest najbardziej normalna (w przypadku cery tłustej nawet korzystna), ponieważ w ten sposób eliminuje wszystkie zanieczyszczenia skóry.
W żadnym z tych przypadków kosmetyku nie należy odstawiać, ponieważ wszystko wróci do normy w ciągu kilku dni.
Peelingu kwasem glikolowym nie powinno się wykonywać w przypadku opryszczki, łuszczycy, trądziku różowatego, grzybicy oraz, kiedy mamy do czynienia ze swoistymi schorzeniami dermatologicznych